Тарас Шевченко НАЙМИЧКА ___________________________________ ПРОЛОГ ... У неділю вранці-рано Поле вкрилося туманом. У тумані на могилі, Як тополя, похилилась Молодиця молодая. Щось до лона пригортає Та з туманом розмовляє: ... - Ой, тумане, тумане, Мій латаний талане! Чому мене не сховаєш Отут серед лану? Чому мене не задавиш, У землю не вдавиш? Чому мені злої долі, Чом віку не збавиш? Ні, не дави, туманочку! Сховай тільки в полі, Щоб ніхто не знав, не бачив Моєї недолі!.. Я не одна: єсть у мене І батько і мати... Єсть у мене... туманочку, Туманочку, брате!!. Дитя моє, мій синочку, Нехрещений сину! Не я тебе хреститиму На лиху годину. Чужі люди хреститимуть, Я не буду знати, Як і зовуть... Дитя моє! Я була багата... Не лай мене! Молитимусь, Із самого неба Долю виплачу сльозами І пошлю до тебе! - ... Пішла полем, ридаючи, В тумані ховалась Та крізь сльози тихесенько Про вдову співала, Як удова в Дунаєві Синів поховала: "Ой у полі могила; Там удова ходила, - Там ходила, гуляла, Трути-зілля шукала. Трути-зілля не найшла, Та синів двох привела, В китаєчку повила І на Дунай однесла: - Тихий, тихий Дунай! Моїх діток забавляй. Ти, жовтесенький пісок, Нагодуй моїх діток! І скупай, і сповий, І собою укрий!" ... І ... Був собі дід та баба. З давнього давна, у гаї над ставом Удвох собі на хуторі жили, Як діточок двоє, Усюди обоє. Ще змалечку удвох ягнята пасли, А потім побрали'ся, Худоби діждалися, - Придбали хутір, став і млин. Садок у гаї розвели І пасіку чималу - Всього надбали. Та діточок у їх бігма, А смерть з косою за плечима. ... Хто ж їх старість привітає, За дитину стане? Хто заплаче, поховає, Хто душу спом'яне? Хто поживе добро чесно В добрую годину І згадає, дякуючи, Як своя дитина?.. Тяжко дітей годувати У безверхій хаті, А ще гірше старітися У білих палатах, Старітися, умирати, Добро покидати Чужим людям, чужим дітям На сміх, на розтрату! ... II ... І дід і баба у неділю На призьбі вдвох собі сиділи Гарненько, в білих сорочках. Сіяло сонце; в небесах Ані хмариночки; та тихо Та любо, як у раї. Сховалося у серці лихо, - Як звір у темнім гаї. ... В такім раї чого б, бачся, Старим сумувати? Чи то давнє яке лихо Прокинулось в хаті? Чи вчорашнє, задавлене Знов поворушилось? Чи ще тільки заклюнулось І рай запалило? Не знаю, що і після чого Старі сумують. Може, вже Оце збираються до бога, Та хто в далекую дорогу Їм добре коней запряже? - А хто нас, Насте, поховає, Як помремо? - Сама не знаю! Я все оце міркувала, Та аж сумно стало: Одинокі зостарілись... Кому понадбали Добра сього?.. - Стривай лишень! Чи чуєш? Щось плаче За ворітьми, мов дитина! Побіжім лиш... Бачиш - Я вгадував, що щось буде! - І разом схопились, Та до воріт... Прибігають - Мовчки зупинились. Перед самим перелазом Дитина сповита - Та й не туго й новенькою Свитиною вкрита. Бо то мати сповивала - І літом укрила Останньою свитиною!.. Дивились, молилис Старі мої. А сердешне Неначе благає: Випручало рученята Й до їх простягає Манюсінькі... і замовкло, Неначе не плаче, Тільки пхика. - А що. Насте? Я й казав... От бачиш! От і талан, от і доля, І не одинокі! Бери ж лишень та сповивай... Ач, яке, нівроку! Неси ж в хату, а я верхи Кинусь за кумами В Городище... - Чудно якось Діється між нами! Один сина проклинає, З хати виганяє, Другий свічечку, сердешний, Потом заробляє Та, ридаючи, становить Перед образами - Нема дітей!.. Чудно якось Діється між нами! ... III ... Аж три пари на радощах Кумів назбирали Та ввечері й охрестили, І Марком назвали. Росте Марко; старі мої Не знають, де діти, Де посадить, де положить І що з ним робити. Минає рік. Росте Марко - І дійна корова У розкоші купається. Аж ось чорноброва Та молода, білолиця Прийшла молодиця На той хутір благодатний У найми проситься. ... - А що ж, каже, возьмім, Насте! - Возьмімо, Трохиме, Бо ми старі, нездужаєм, Та таки й дитина. Хоч воно вже й підросло, Та все ж таки треба Коло його піклуватись. - Та воно-то треба, Бо я й свою вже часточку Прожив, слава богу, - Підтоптався. Так що ж тепер, Що візьмеш, небого? За рік, чи як? - А що дасте. - Е, ні! Треба знати, Треба, дочко, лічить плату, Зароблену плату. Бо сказано: хто не лічить, То той і не має. Так отак хіба, небого: Ні ти нас не знаєш, Ні ми тебе; а поживеш, Роздивишся в хаті, Та й ми тебе побачимо - Отоді й за плату. Чи так, дочко? - Добре, дядьку. - Просимо ж у хату. - ... Поєднались. Молодиця Рада та весела; Ніби з паном повінчалась, Закупила села! І у хаті, і на дворі, І коло скотини - Увечері, і вдосвіта; А коло дитини - Так і пада, ніби мати, В будень і в неділю Головоньку йому змиє Й сорочечку білу Що день божий, надіває; Грається співає, Робить возики; а в свято - То й з рук не спускає. Дивуються старі мої Та моляться богу... А наймичка невсипуща Щовечір, небога, Свою долю проклинає, Тяжко, важко плаче; І ніхто того не чує, Незнає й не бачить, Опріч Марка маленького. Так воно не знає, Чого наймичка сльозами Його умиває. Не зна Марко, чого вона Так його цілує, Сама не з'їсть і не доп'є - Його нагодує. Не зна Марко. Як в колисці Часом серед ночі Прокинеться, ворухнеться, - То вона вже скочить, І укриє, й перехрестить, Тихо заколише - Вона чує з тії хати, Як дитина дише. Вранці Марко до наймички Ручки простягає І мамою невсипущу Ганну величає... Не зна Марко. Росте собі, Росте, виростає. ... IV ... Чимало літ перевернулось, Води чимало утекло. І в хутір лихо завернуло, І сльоз чимало принесло. Бабусю Настю поховали І ледве, ледве одволали Трохима діда. Прогуло Прокляте лихо та й заснуло - На хутір знову благодать З-за гаю темного вернулась До діда в хату спочивать. ... Уже Марко чумакує І восени не почує Ні під хатою, ні в хаті, - Кого-небудь треба сватать! - Кого ж би тут? - старий дума І просить поради У наймички. А наймичка До царівни б рада Слать старости: - Треба Марка Самого спитати. - Добре, дочко, спитаємо Та й будемо сватать. - ... Розпитали, порадились, Та й за старостами Пішов Марко. Вернулися Люди з рушниками, З святим хлібом обміненим. Панну у жупані, Таку кралю висватали, Що хоч за гетьмана, То не сором. Отаке-то Диво запопали. ... - Спасибі вам! - старий каже. - Тепер, щоб ви знали, Треба краю доводити, Коли й де вінчати, Та й весілля. Та ще ось що: Хто в нас буде мати? Не дожила моя Настя!.. - Та й заливсь сльозами. А наймичка у порогу Вхопилась руками За одвірок та й зомліла. Тихо стало в хаті; Тільки наймичка шептала: - Мати... мати... мати... ... V ... Через тиждень молодиці Коровай місили На хуторі. Старий батько З усієї сили З молодицями танцює, Та двір вимітає, Та прохожих, проїжджачих У двір закликає, Та вареною частує, На весілля просить. Знай бігає - а самого Ледве ноги носять. Скрізь гармидер та реготня, В хаті і надворі. І жолоби викотили З нової комори. Скрізь порання: печуть, варять, Вимітають, миють... Та все чужі. Де ж наймичка? На прощу у Київ Пішла Ганна. Благав старий, А Марко аж плакав, Щоб була вона за матір. - Ні, Марку! Ніяко Мені матір'ю сидіти: То багаті люди, А я наймичка... Ще й з тебе Сміятися будуть. - Нехай бог вам помагає! Піду помолюся. Усім святим у Києві, Та й знову вернуся В вашу хату, як приймете. Поки маю сили, Трудитимусь... - Чистим серцем Поблагословила Свого Марка... Заплакала Й пішла за ворота. ... Розвернулося весілля, Музикам робота - І підковам. Вареною Столи й лави миють. А наймичка шкандибає, Поспішає в Київ. Прийшла в Київ - не спочила, У міщанки стала, Найнялася носить воду, Бо грошей нестало На молебствіє Варварі. Носила, носила, Кіп із вісім заробила Й Маркові купила Святу шапочку в пещерах У Йвана святого, Щоб голова не боліла В Марка молодого. І перстеник у Варвари Невістці достала, І, всім святим поклонившись, Додому верталась. Вернулася. Катерина І Марко зустріли За ворітьми, ввели в хату Й за стіл посадили; Напували й годували, Про Київ питали, І в кімнаті Катерина Одпочить послала. - За що вони мене люблять? За що поважають? О боже мій милосердний, Може, вони знають... Може, вони догадались... Ні, не догадались - Вони добрі... - І наймичка Тяжко заридала. ... VI ... Тричі крига замерзала, Тричі розтавала, Тричі наймичку у Київ Катря провожала, Так, як матір. І в четвертий Провела небогу Аж у поле, до могили, І молила бога, Щоб швиденько верталася, Бо без неї в хаті Якось сумно - ніби мати Покинула хату. ... Після пречистої в неділю, Та після першої, Трохим Старий сидів в сорочці білій, В брилі, на призьбі. Перед ним З собакою онучок грався, А внучка в юпку одяглась У Катрину і ніби йшла До діда в гості. Засміявсь Старий і внучку привітав, Неначе справді молодицю: - А де ж ти діла паляницю? Чи, може, в лісі хто одняв? Чи попросту - забула взяти? Чи, може, ще й не напекла? Е, сором, сором! Лепська мати! - Аж зирк - і наймичка ввійшла На двір. Старий побіг стрічати З онуками свою Ганну... - А Марко в дорозі? - Ганна діда питалася. - В дорозі ще й досі. - А я ледве додибала До вашої хати, Не хотілось на чужині Одній умирати. Коли б Марка діждатися... Так щось тяжко стало! - І внучатам із клуночка Гостинці виймала - І хрестики, й дукачики, Й намиста разочок Яриночці, і червоний З фольги образочок, А Карпові соловейка Та коників пару, І четвертий уже перстень Святої Варвари Катерині. А дідові Із воску святого Три свічечки; а Маркові І собі нічого Не принесла, не купила, Бо грошей нестало, А заробить не здужала. - А ось ще осталось Півбубличка! - Й по шматочку Дітям розділила. ... VII ... Ввійшла в хату. Катерина Їй ноги умила Й полуднувать посадила. Не пила й не їла Стара Ганна. - Катерино! Коли в нас неділя? - - Післязавтра. - Треба буде Акафіст найняти Миколаєві святому Й на часточку дати; Бо щось Марко забарився... Може, де в дорозі Занедужав, сохрань боже! - Й покапали сльози З старих очей замучених, Ледве, ледве встала Із-за стола. - Катерино! Не та вже я стала: Зледащіла, не здужаю І на ноги встати. Тяжко, Катре, умирати В чужій теплій хаті. Занедужала небога. Уже й причащали, Й малосвятіє служили, - Ні, не помагало! Старий Трохим по надвір'ю, Мов убитий, ходить. Катерина ж з болящої І очей не зводить. Катерина коло неї І днює й ночує. А тимчасом сичі вночі Недобре віщують - На коморі. Болящая Щодень, що година Ледве чути питається: - Доню Катерино! Чи ще Марко не приїхав? Ох, якби я знала, Що діждуся, що побачу, То ще б підождала. ... VIII ... Іде Марко з чумаками; Ідучи співає. Не поспіша до господи - Воли попасає. Везе Марко Катерині Сукна дорогого, "А батькові шитий пояс Шовку червоного. А наймичці на очіпок Парчі золотої І червону добру хустку З білою габою. А діточкам черевички, Фіг та винограду. А всім вкупі - червоного Вина з Цареграду Відер з троє у барилі, І кав'яру з Дону, - Всього везе, та не знає, Що діється дома. Іде Марко, не журиться. Прийшов - слава богу! І ворота одчиняє, І молиться богу... - Чи чуєш ти, Катерино? Біжи зустрічати! Уже прийшов. Біжи швидше, Швидше веди в хату!.. Слава тобі, Христе боже! Насилу діждала! - І "отче наш" тихо... тихо, Мов крізь сон, читала. ... Старий воли випрягає, Занози ховає Мережані. А Катруся Марка оглядає. - А де ж Ганна, Катерино? Я пак і байдуже. Чи не вмерла? - Ні, не вмерла, А дуже нездужа. Ходім лишень в малу хату, Поки випрягає Воли батько; вона тебе, Марку, дожидає. - ... Ввійшов Марко в малу хату І став у порогу... Аж злякався. Ганна шепче: - Слава... слава богу. Ходи сюди, не лякайся... Вийди, Катре, з хати: Я щось маю розпитати, Дещо розказати. - . Вийшла з хати Катерина, А Марко схилився До наймички у голови. - Марку! Подивися, Подивися ти на мене! Бач, як я змарніла. Я не Ганна, не наймичка, Я... - Та й оніміла. Марко плакав, дивувався. Знов очі одкрила, Пильно, пильно подивилась - Сльози покотились. - Прости мене. Я каралась Весь вік в чужій хаті... Прости мене, мій синочку! Я... я твоя мати. - Та й замовкла... Зомлів Марко, Й земля задрижала. Прокинувся... до матері - А мати вже спала. ... [13 листопада 1845 в Переяславі] - [1860]