СВІДЗІНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР _____________________________________________ В полум'ї був спервовіку І в полум'я знову вернуся... І як те вугілля в горні В бурхливім горінні зникає, Так розімчать, розметають Сонячні вихори в пасма блискучі Спалене тіло моє. І там, невідущий, невісний, Міріадом бездумних частинок Зустрінуся знову з тобою, Колись – як і я – живою. Міріадом бездумних частинок З розсипаним пилом пилинки земної. І не повість нам, не скаже ніщо, Як у часі незглибнім, У світі заниклім, Два листки на єдиному дереві, Ми спахнули колись, І зчарованим зором уздріли Цвіт огневий над собою, І розцвіли в його світлі ласкавім, І невольники волі його Так безумно, так трепетно Поривалися серцем до серця, Не повість нам, не скаже ніщо. З книги "Вересень" 1927 * * * ВЕЧІРНІ ТРІОЛЕТИ 1. Вернули з поля голуби, Став мирний вечір коло хати. Забудься денної турби: Вернули з поля голуби, Німіє вітер голубий, Не сміє листя колихати... Вернули з поля голуби, Став мирний вечір коло хати. 2. Крізь темні віти черешень Чуть світиться стяга черлена: Вмираючи, жаріє день Крізь темні віти черешень. Виводить місяць хорошень Зірниць нечисленні племена; Крізь темні віти черешень Чуть світиться стяга черлена. * * * Вже ані словом, ні співом, ні блиском очей не приваблю Юного серця. Та є в мене доня, мій паросток ніжний, Буде любити мене і вечірнього. Буду їй милий Навіть тоді, як затихну під брилами смертної ночі. Із збірки "Медобір" * * * Віють – не віють Крила серпневої ночі. Як легко упала вона На каменисту долину. Як освітила гори, Як потік розсрібнила!... І тихо в долині. По диких заломах скель Чорніють тіні глибоко, Тут кущі будяків, Там білі кості, Що смерть розкидала. І тихо в долині. Тільки цикади сюрчать. Наче струмочки течуть, Наче розточені ллються. Віють – не віють Крила серпневої ночі. * * * Десь з'єдналися тисячі сонців, Що так сіяє гарячий ранок; Небесні вінця тремтять злотисто, Від дивних звуків ширшає серце. О яке поле безкрає, безгранне! І знову мила мені назустріч, І знов ми юні, – і знову любим, І несвідомі свого кохання. Твоя одежа – як цвіт вишневий, Рукави пахнуть степовим вітром. О мила, мила! Нема розстання: Світ дивний в обладі нашій. Десь з'єдналися тисячі сонців, Небесні вінця тремтять злотисто, І знов ми разом, і знову любим: Світ дивний в обладі нашій. * * * ДИТИНСТВО Рушив вітер ясенові віти, Сколихнув шумку свою колиску. А від сходу, крізь запону листя, – Повінь блиску. Білі ружі тепло засіяли, Розсвітився промінь на леваді. Я не сам: таємний дух зо мною В давнім саді. То сміється дзвінко за кущами, То в алею за собою кличе; Промайне і зникне десь обличчя Таємниче. І чого ти криєшся від мене? Поєднаймо, мила, дружні руки Та й біжімо разом на поплави Та на луки. Все поділим: золото полудня, Коників чечекання томливе, Пахощі рясної конюшини, Вітру співи. І поділим плюскіт вод прозорих На піщаній замілі в затінні, І піймаєм рибку тріпотливу В баговинні. Аж тоді, як місяцева дужка Заясніє в небі голубому, Ти повернеш в теплу сутінь саду. Я – додому. * * * Довіку б тут, На полі юності моєї, На сугорбі, стояти самотою І бачити круг себе тільки ніч, Надихану земною теплотою! Але стояти не живому І не бездумному, а так, Як дерево у темряві стоїть, Звелівши всім листочкам: "Тихо!", І слухати в самотині, Як там, в височині, Де з зор насипана дорога, Проходять вічні "каравани бога". А на світанку не коритись дневі І не вертатись до життя, А обертатися в листочки тополеві, В каміння, повне забуття, Щоб не приймати в слух Ні гуркоту, ні голосу, ні шуму, Ні піснею виливаного суму Над приреченим на загибель цвітом, Над цим прекрасним і печальним світом. 23. 07. 1940 * * * ДУША ПОЕТА Шукає чуда в звуках, у світлі, В старому гаю, на квітчастій болоні. Мріє з'єднати небо і землю, Як дві ласкаві долоні. Іноді багне голубити світ, Як голівку малого хлопчика, Радіє на мох боліт, На ряди придорожніх стовпчиків. А часом не вірить і в добрість літа, Тремтить від холодного слова, І шукає змії укритої В вінках зірниць вечорових. І в кінці, як на осінь осельня, Завивається в листя, що в'яне, І мріє про інші оселі І про радощі невгасанні. 1934 (Із збірки "Медобір") * * * Зав'язують, затягають, Як ряска плесо. Живущим погрівом – сонце, Гіркавим пилом – полинь, Миром – тінь: "Забудь... Покинь..." "Милі, милі, один же вік. Покинути, що злеліяв? Оддати іншим, про віщо мріяв? Для чого ж я жаром протік?" Коли чую: від сонця сміх. "От я сію найбільш усіх, А ти бачив женців моїх? Радість на бистрому вітрі цвіте. Ой на бистрому, ще й на рвучкому, А бажання – при доброму й злому – Стоять, як дерева навколо дому – Не одходять ніколи, ніде. То, скільки не жити, Мрії не вдовольнити". Зав'язують, затягають: "Забудь... покинь!..." Ласкавим опалом – сонце, Оливним димом – полинь, Миром – тінь. 1935 * * * Запах меду і дим гіркий Над садом вечірнім. Паровози криками торсають тишу. Піаніно печаль свою Кладе пластівнями на трави, на віти. Я сиджу осторонь золота на ослоні. Я згадую про тебе, як дерево про південь. Мені хочеться кінцем променя Написати біля себе на піску: "Люблю без мрії". 1932 * * * Збирає ранок Тонкі полотна туману. Пахне черешня, Біла черешня. До дому, дому Садами в’ється дорога... Як твої очі Юно світились. Іду садами, А пам'ять повна тобою. Пахне черешня, Біла черешня. * * * І час далекий, і земля далека, А пам'ятаю все. Маленький двір, Страпата стріха. На гнізді лелека Задумався. В саду ласкавий мир. Ласкавий мир в вечірньому промінні, Ласкавим світлом дихає ясмин, І двох тополь високих довгі тіні Перелягли верхівками ослін. І от виходить мати молода І до куща звертає зір щасливий, І ламле цвіт, і повідaє в співі, Що тихо йде Дунаєва вода. І що ніде нема Дунаю краю. Я слухаю і забуваю світ, А біля мене невидимий кріт Землі кругляву купку зворушає. Далеко він, той вечір, і не встане Сіяти знов над світом молодим; Ні паростком не похитне малим, Ні зглибока ув очі не погляне. Навіщо ж він, як марево, як мрево, Весь вік стоїть у спогаді моїм? О пам'яте! Ти мов розкішне древо, Поставлене над горбиком німим. 1938р. З книги "Поезії" * * * М. Степнякові Із-за жовтого клена Жарка зоря в павутинні. Гашу над столом моїм Полум'я зблідлий листок, А з ним І розцвіти милої казки. Цілу ніч порцеляновий човник плив Проти збитої ряски. Недовго осені згорблений день Буде кульгати в полі пустому. Тільки смутно, щораз то смутніш Вертати надвечір додому. Із-за сірих покрівель Руки диму в липкім павутинні. Порцеляновий човнику мій, Чи поплинемо нині? 18.07. 1929-1932 * * * Коли ти була зо мною, ладо моє, Усе було до ладу, Як сонце в саду, А тепер розладнався світ, ладо моє. Встала між нами розрив-трава. Розрив-трава високо росте, Розірвала ночі і дні. Перше були вони як крила ластівки: Верх чорний, спід білий, а крило одно. Тепер вони як розламаний камінь – Колють і ранять, ладо моє. Стало тяжко нести мені час, Туга рве мислі мої, Як буря метає снігом. Одна сніжинка паде на лід, І вітер жене її в безвість, Друга лягає при березі У скований слід копита, Третя розбивається об сук, Стало тяжко нести мені час. Я п'ю полинь, ладо моє, Ввечері і вранці Я п'ю полинь. Та багато полині в степах, Не спити її, не вигубити. Я знаю: усе вмирає. Квітка у полі, Дерево в лісі, Дитина в місті, Усе вмирає, ладо моє. Не в одні двері приводить нас вечір, Не в одному вікні вітаєм ми ранок, І забув я творити казку. Так гостро дивлюсь, А бачу тільки видиме, Тільки можливе, ой ладо моє. * * * На незайманому полі, Ще й у дальній далині, Твій недовгий супочивок На постелі цвітяній. М'яко примерки густіють. Захід попелом припав, І довкола твого ложа Мов туман заклуботав. Крізь завісу колихливу Тільки мріється в імлі, Ніби лілії склонились На високому стеблі. І хитається без звука Білих віял довгий ряд, І мелькають голі руки Цвітом вінчаних дівчат. * * * Настане день мій сумний – Одлечу, одімкнусь од багаття живого, Що так високо зметнуло, Так розквітчало чудовно Свій співний, поривний вогонь. І погаснеш для мене Ти, пристрасний світе, Ненадивляний світе. Бурхотливий, п'янкий. Не буду як лист деревний, Ні як травинка, позбавлена слова, А буду як сонний граніт Над гомоном вод невпокійних. Замкнуся в мовчанні важкім. Зіллюсь з невиразною мислю В великім усім... Буду як сонний граніт. * * * Незмінно жду прибою в час вечірній, Або щоб місяць, плеканий в теплі, З тонким уривком хмари на чолі, Замислено різьбив сади нагірні. Та в далині зосталось миле море, Нагірний сад далеко од очей, І не встає німий пестун ночей Ласкавого прилляти блиску в морок. І в час, коли на обрії далекім Впадає в ніч останній струм зорі, Я, мріючи на кам'янім дворі, Лиш города суворий чую клекіт. * * * Ніч голубая, Ніч потекла. Тепло дрімає Липова мла. В темній алеї Смутен іду. Запах тополі Віє в саду. Місяця чоло Дим обволік. Зникне, як дим той, Звір-чоловік. Землю покриють Інші сади, Інші істоти Прийдуть сюди. Буде їм чутний Шелест зірниць. Зірвуть печаті Всіх таємниць. Запах тополі В теплій імлі Переповість їм Сповідь землі. В темній алеї Смутен іду. Запах тополі Віє в саду. * * * Під голубою водою Живу я, живу... Золотоокий рибак надо мною Закидає сіть огневу. Крізь принадливі очка – знаю Не раз, не два я промкнусь, В баговінню садів погуляю, А колись таки попадусь. Спопеліє, застигне смутно Жовтава зоря в імлі, Ніч надійде нечутно. І не знайде мене на землі. * * * Прозорий січень небо розтворив І знову світло світові явив. Срібліє обрій в ніжному тумані; Широко день роздав блискучі грані, І я дивлюсь — і всі щасливі дні, Що спопеліли в сонячнім вогні, Як віяло, таємною рукою Розгорнене, встають передо мною. І первісна затаєна любов На мляве серце напливає знов. Над паростком, над весняним потоком Схиляюся і плачу одиноко… Хто погубив його? Чия рука? Незаймано пливе Дунай-ріка. Де ж огнище на мрійному смерканні? Де постать мила в білому убранні? 1937р. * * * Спи. Засни. Повертались на берег рибальські човни. Хмарка по хмарці спадає до сходу, Як по листку листок. Два верхівці під’їжджають до броду: Сивий кінь поклав копита в воду, Вороний – на пісок. Чуєш, дівчина темнокоса Грає в сопілку червоним рибкам, Щоб червоні рибки заснули – I вони засипають. Чуєш, по звуку звук Поглинає морок недобрий. Дальній міст тремтить, як протятий павук, Будяки підіймають шпаги на обрій I тануть. В’яжуться гронами Зорі, пускають віти увіч. Спи, колихнула запонами Ніч. 1932р. * * * СПОГАДИ Коли весь двір пірнав у тінь, На пасіку, поза курінь, Тягнуло димом від сушарні. А ми гуляли в ловитки, І ти ховалась за дубки Або за горбики цвинтарні. А потім сонце западало, І з насипу дивились ми, Як дальнє дерево й доми Скривали тліюче кружало,– І боязко горнулась ти До мене, щоб додому йти. Є у зорі жаркий янтар, А в півночі Волосожар. О світе мій, землею вкритий! Віддав би я ще й кращий дар За той курінь, за той димок, За твій летючий голосок, За те, щоб знов тебе ловити. * * * Ти увійшла нечутно, як русалка, Обличчя тлінне, спущені повіки, Вогка земля в одежі. Ти сказала, Глузливо усміхаючись: — А, морок, Морока, труд гіркий — живу сховати! — Я крикнув і збудився. Ніч стояла, Ніч, повна шуму й древньої скорботи. І плакав я вночі. Ти так далеко! Страшна земля в одежі... Так глибоко! Та сосонка зів'яла чи живе? — Однаково! Нічим вона не врадить. Не чуєш ти, засипана, як ніч Сама в собі перебирає шум: То покладе його на діл холодний, То здійме знов на темні верховини 18.08.1933 * * * У рідній моїй стороні Не маю я рідного дому, Ні саду — щоб діяти те, Що миле й відрадне мені. Зібрав би я в гарну сім'ю. Дерева, і квіти, і скелі, І плем'я, чий голос — пісні, Любило б оселю мою. Я слухав би джеркіт струмка, Я б міг зупинити в долині Потік і розводити риб У круглій водоймі ставка. Скінчивши спокійні труди, Я йшов би спочити на берег, І верби вітали б мене — Задумані сестри води. Живу я в чужому дому На біднім веретищі міста; Лиш насип я бачу з вікна Та обрій у вічнім диму. Два древа стоять у дворі, Два друга самотніх, два в'язні; Немає під ними трави, Не видно їм блиску зорі! Лиш вітер крилом громовим Над ними ударить порою, Пробудить то шум у гіллі, То мрію у серці моїм. 1939 * * * Ударив дощ, заколихав Полудня спокій величавий, З квітучого горошку галяв Стовпи метеликів підняв. Де ж ти? Твоєї пісні звук, Линувши, потопила злива. Дивлюсь: з затуманілих лук Біжиш, задихана, щаслива. Нема ні неба, ні землі. Блищать натягнені вервечки. Ти в легкій сукні, як яєчко, Між них білієш оддалі. Добігла – проливень затих. Тепер, цілуючи, вдихаю З плечей оббризканих твоїх Тепло і запах неба маю. 1936 * * * Холодна тиша. Місяцю надламаний, Зо мною будь і освяти печаль мою. Вона, як сніг на вітах, умирилася, Вона, як сніг на вітах, і осиплеться. Три радості у мене неодіймані: Самотність, труд, мовчання. Туги злобної Немає більше. Місяцю надламаний, Я виноград відновлення у ніч несу. На мертвім полі стану помолитися, І будуть зорі біля мене падати. 1932 * * * Як білий дух, метався сніг, І раптом склав блискучі крила, І знемощів, і ничма ліг... Невже звестись йому несила? Здавалось, тільки на часинку Лицем припав він до землі; Здавалось, вітер оддалі Його підніме, як хустинку. Аж ні! Упавши на бур'ян, Лежить холодною марою, І ним побілений курган Його здається головою. Ну що ж? Плямуйте ніжне тіло, Топчіть одеж його срібло, І ріжте полозом, і сміло Клейміть незаймане чоло, — А він, коли настане час, Вмить перекинеться потоком І дзвінко посміється з вас, Зливаючись з Дніпром широким. 13 грудня 1940 р. * * * Як темно стало. Десь сонце скрилось. Глуха стежинка у морок кличе; Між сірих грабів берези білі – Як похоронні свічі. Збуджаю пущі, повні дрімоти, Тривожу думи конвалій. Дерева шепчуть: "Мандрівче, хто ти? Невже ти підеш ще далі?" 1927 З книги "Вересень" * * * Як тихо тут: земля і сонце! Уже ліщина попустила Свої світильники довгасті, І крихко розцвітає ряст. Як мирно тут: тобі на руку Упала скакавка плеската. В воді озерець джерелянки Кують задуму лісову. Прислухайся: десь за горою, За верховинами дерев, Облоки ронять краплі світла В уважні розплески весни. Побудьмо тут. Тут всі дороги, Що землю, втомлену любов'ю, Вели до нас, її найменших. Побудьмо тут на самоті. 1929 З книги "Поезії" .......................................................... Скакавка – жаба; джерелянка – вид жаби; облоки – хмаринки. * * * Як хочеться покинути себе, Свої гризоти, спогади, бажання... На березі морськім знаходять діти Камінчики блискучі – може, я Знайду собі де-небудь іншу вдачу І стану інший – безтурботний, владний, Привабливий, упевнений в собі. Або купатись буду – і приплине До ніг мені щербата горошинка. Я проковтну її та й стану враз Рибалкою в південнім місті. Буду Свій човен мати, неводи плести, На теплім морі ночувати часто, Вертатися, коли в волоссі хмар Горять рожеві уплітки, а потім, Коло стола в маленькій кухні сівши, Дивитися, як мати чистить рибу І як луска, спорснувши з-під ножа, До пальчиків пошерхлих прилипає. * * *