Важке, але цікаве життя Юрія Яковича Покоса (відомого під псевдонімом Будяк), який народився 28.09.1879р. у селі Красногірка на Полтавщині, вкотре підтверджує, що людина сама будує свою долю. Народившись у сім’ї безземельного селянина та у 5-річному віці втративши батька, Юрко з малого дитинства наймитував, не цурався будь-якої роботи аби підтримати родину й заробити собі на самостійне навчання, щоб згодом здати екстерном за курс гімназії.

Під час англо-бурської війни 1899-1902рр. був волонтером у Південній Африці, чудовим чином зустрівся з майбутнім прем’єр-міністром Великої Британії Вінстоном Черчиллем (він тоді був журналістом), врятувавши його від розстрілу. Ця зустріч спричинила подальші події в житті Будяка: він потрапив до Великої Британії, згодом відвідав США, Францію, Італію, Османську імперію, Сингапур, Єгипет.

Після повернення додому вчителював на селі, був переконаний у тому, що навчання має проводитись рідною мовою. Друкувався з 1895 року. Автор поетичних збірників, історичних поем та п’єс, багатьох творів для дітей.

З 1912р. навчався у Київському політехнічному інституті, за часів Центральної Ради був на держслужбі, у радянський час був літератором.

Перші арешти органами ЧК Ю.Будяка відбулися у 1922 та 1924 роках, але тоді суд його виправдав. Цього не сталося у лютому 1935. Він просидів за гратами до кінця жовтня, аж доки органи НКВС не присудили 5 років виправних таборів за контрреволюційний настрій, зв’язки з деякими вже розстріляними літературними діячами, службу в Центральній раді, націоналістичну роботу в дореволюційній пресі.

Відбувши строк, 1.02.1940р. повернувся до Києва, де й помер 28.10.1942р. під час німецької окупації.

Твори

  • Молох

    оповідання
  • Петля

    оповідання
  • Хоробрі музики

    вірші, дитяча література, збірка

Коментарі

Коментарі відсутні...

Залишити коментар