Український письменник Іван Юрійович Семанюк (Марко Черемшина) (13.07.1874-25.04.1927) родом з с. Кобаки на Галичині.

Під час навчання у Коломийській гімназії зацікавився життям на Галичині та Буковині. Тоді ж почав писати під вигаданими прізвищами Василь Зоренко або Марко Легіт. Перший твір за підписом Марко Черемшина – драму «Несамовиті» він надіслав на конкурс до Львівського часопису «Зоря», її оцінили позитивно, але вона десь загубилась. Драм він більше не писав, однак став неперевершеним майстром глибоко драматичних психологічних новел.

Вищу освіту здобув у Віденському університеті (1906), після чого працював помічником адвоката. 1912-го переїхав до Снятина, відкрив там адвокатську контору, вів активну громадсько-політичну, літературну та культурно-просвітницьку роботу.

Перша збірка оповідань «Карби. Новели з гуцульського життя» (1901) розкривала знищилого гуцульського селянства Австро-Угорщини. Саме ця книга гучно проголосила ім’я Черемшини як найвідомішого українського новеліста ХХ століття. Згодом вийшли ще дві збірки про тяжке життя селянства.

Більшість творчого доробку письменника присвячена важкій долі селян. Їм характерні яскраво виписані побутові елементи, гуцульський діалект. Головним героєм його новел був безземельний гуцул, що потерпає від злиднів, звідусіль терпить приниження й жорстокість: від панів, жандармів, лихварів. Різні за зовнішністю та вдачею – вони всі однакові за долею: нужденні й безправні.

Далі М.Черемшина захопився модернізмом, став писати вірші у прозі, підпав під жорстку критику. Характер цих поезій залежить від головного предмета опису: лірико-патетичний опис чарівної краси природи гуцульщини, перемежається з трагедійно-драматичним відтворенням життя селянина-трударя.

Твори

  • Вибрані твори

    збірка, новела, оповідання
  • Карби

    збірка, новела, оповідання
  • Село вигибає

    збірка, новела

Коментарі

Коментарі відсутні...

Залишити коментар