Григорій Авраамович Чупринка (Грицько Чупринка) народився у сім’ї козаків 27 листопада 1879р. в селі Гоголів на Чернігівщині. Відомий в Україні як поет, культурний, військовий і політичний діяч, який боровся за народовладдя та самостійність своєї батьківщини. З 1910-го жив у Києві.

Творив Чупринка переважно у стилі авангардизму та символізму. Його віршам характерні мотиви безутішної самоти, а з початком революції 1917-го стали переважати громадські настрої.

Взагалі, протягом всього життя бунт був його стихією. Повставши проти царської, а потім більшовицької влади, він також повставав проти літературних норм та традицій. В цих умовах поезія стала для нього засобом вгамування своєї бунтівної сутності. 1905-го його вперше арештували, а, відпустивши, залишили під особливим наглядом поліції як неблагонадійного. Захоплений стихією революції, Григорій вступив до лав першого козацького полку ім. Б.Хмельницького, служив на передовій, мав великий авторитет серед козаків.

В липні 1919 організував повстання на Чернігівщині, але, незважаючи на велику повагу до нього з боку селян, які із задоволенням йшли до «отамана Чупринки», бунт закінчився поразкою. Його арештував губернський ЧК. Того разу йому знов вдалося уникнути покарання завдяки клопотанню відомих письменників на чолі з наркомом освіти Шумським до голови Всеукраїнського ЧК Лаціса. Письменника не розстріляли, а відправили до концтабору під Москвою. Потім були ще два ув’язнення, але все це не змінило відверто антирадянської поведінки Чупринки.

У червні 1921 його знов арештували, а 28 серпня розстріляли за участь у повстанському комітеті.

Григорій Чупринка залишив помітний слід в історії як поет і як борець за самостійність України. Його образ у літературі тісно переплітався з романтикою героїчного життя та не менш героїчної смерті, а ім’я стало одним із символів непохитної стійкості народу.

Перше посмертне повне видання творів Чупринки вийшло у Празі 1926р. й містило 447 творів: 423 вірші українською, 2 – російською та 22 рецензії.

Твори

 • Білий гарт

  вірші, збірка, лірика, поезія
 • Контрасти

  вірші, збірка, лірика, поезія
 • Метеор

  вірші, збірка, лірика, поезія
 • Огнецвіт

  вірші, збірка, лірика, поезія
 • Сон-Трава

  вірші, збірка, лірика, поезія
 • Ураган

  вірші, збірка, лірика, поезія

Коментарі

Коментарі відсутні...

Залишити коментар