
Досвітній Олесь
- Дата народження: 8 Листопада 1891
- Дата смерті: 3 Березня 1934
- Місце народження: м. Вовчанськ, Харківська область
- На мапі
- Жанри:
Письменник і сценарист Олександр Федорович Скрипаль-Мищенко, відомий під псевдонімом Олесь Досвітній, народився у багатодітній сім’ї 8 листопада 1891р. у Вовчанську на Харківщині. Після чотирирічної земської школи працював писарем в управі.
Захоплений революційним духом 1905 року, постійно виступав у місцевій пресі, через що був звільнений з посади. Вступив до Петербурзького університету, але за участь в революційних осередках і розповсюдження забороненої літератури невдовзі відрахований.
Під час Першої світової служив штабним писарем Кавказького корпусу. Бунтарська вдача проявила себе й тут, за що Олеся засудили до розстрілу. Але йому вдалося втекти й подолавши десятки кордонів і тисячі кілометрів, хлопець добрався до Сан-Франциско.
Після революції 1918-го повернувся до Харкова і знов долучився до пропагандистської діяльності. Був відкомандирований на Буковину й Галичину, яка в той час була окупована Польщею. Закликав до возз’єднання з радянською Україною. За доносом провокатора був заарештований польськими жандармами, ув’язнення відбував у Люблині та Варшаві. Через 7 місяців був звільнений в результаті обміну полоненими.
Бурхливе літературне життя 1920-х не оминуло Досвітнього. Він розпочинає письменницьку діяльність, регулярно випускає власні книжки, редагує кілька газет. Збірка оповідань «Тюнгуй», яка вийшла 1928-го, мала такий успіх, що перевидавалася за роки життя письменника чотири рази.
Відомі літературні критики того часу неоднозначно оцінювали творчість письменника. Микола Хвильовий назвав його оригінальним й воістину масовим митцем. Олександр Білецький відмічав тематичну новину творів, індивідуальний характер, тверді життєві принципи й сформований світогляд героїв. Але, за думкою радянських ідеологів, творчий підхід письменника не відповідав вимогам соцреалізму.
19.12.1933 Досвітнього арештували за обвинуваченням у терористичній діяльності й засудили до розстрілу. Вирок виконаний 3 березня 1934.
У жовтні 1955р. за клопотанням дружини письменника Олександра Федоровича повністю реабілітовано.