Гребінка Євген Павлович (2 лютого 1812 р. — 15 грудня 1848 р.)– видатний український педагог, видавець та письменник.

Батько Є. Гребінки – відставний офіцер штаб-ротмістра, прикладав всі зусилля для надання сину належної освіти. Ази наук він засвоїв ще в домашніх умовах, а потім – став гімназистом у Ніжині. Саме у гімназії письменник-початківець пробує себе у театральному жанрі – пише п’єсу «В чужие сани не садись», активно займається перекладом, бере участь у видавництві рукописного літературного журналу.

Дослуживши до звання обер-офіцера, був направлений до 8-го Малоросійського полку, але незабаром, у зв’язку з особистими обставинами, вийшов у відставку. Знаменним в житті Є. Гребінки стає знайомство з Т. Шевченком, саме він допоможе у зборі грошей для визволення українського метра з кріпацтва. Веде активне громадське життя, допомагає сільськім дітлахам здобувати освіту: за свій кошт будує на Полтавщині церковне парафіяльне училище.

В національну літературу Є. Гребінка увійшов як засновник романтичної течії дошевченківського періоду, сповненого ідеями українського відродження. Його виникнення було зумовлено вкрай загостреним тогочасним політичним та суспільним життям. Найбільшу славу здобули такі твори письменника, як «Ведмежий суд», «Кулик», «Українська мелодія», «Чайковський», «Записки студента», «Богдан» тощо.

На жаль, життя митця обірвалося на 37-му році життя через захворювання на туберкульоз.

Твори

  • Збірка

    збірка
  • Прозові твори (1841-1845)

    збірка, проза
  • Чайковський

    роман

Коментарі

Коментарі відсутні...

Залишити коментар