Перші згадки імені Антіна Володиславовича Крушельницького наштовхують на такі характеристики: письменник, літературознавець, літературний критик, педагог, міністр освіти УНР 1919-го року, редактор шкільних хрестоматій з української літератури, видавець-редактор журналів «Нові шляхи» та «Критика», автобіографічного нарису «Іван Франко»… А ще: чоловік талановитої акторки й письменниці Марії Крушельницької, батько Володимири, Івана, Богдана,Тараса та Остапа: кожне з цих імен – особлива стрічка в літературі та історії України.

Народився він 4 серпня 1878р. у м. Ланьцут (нині – територія Польщі). Закінчив Бучацьку та перемишльську гімназії, філософський факультет Львівського університету. Працював у журналах, викладав у гімназіях десятка міст Буковини та у Відні. За партійною приналежністю був радикалом.

За часів існування ЗУНР (1919) очолював Міністерство народної освіти. Після падіння влади емігрував до Відня, працював у видавництвах. Писав оповідання, повісті, драми, романи, рецензії. Видавав науково-педагогічні праці та публіцистичні статті.

1934-го року зі своєю великою родиною повернувся до України, оселився у Харкові, а вже у листопаді був заарештований, обвинувачений у підготовці терактів проти представників партії та уряду, засуджений на 10 років, але 3.11.1937р. страчений рішенням трійки УНКВС.

Реабілітований 19 жовтня 1957 року.

Твори

  • Михась і Ганна

    оповідання
  • У пітьмі ночи

    оповідання

Коментарі

Коментарі відсутні...

Залишити коментар