Український поет, професор етнографії Амвросій Метлинський народився на Полтавщині у селі Сари 1814-го року. Точна дата народження невідома. Після Гадяцької повітової школи та Харківської гімназії закінчив Харківський університет, отримавши ступінь кандидата, а 1839-го написав магістерську дисертацію. 1850-го року після отримання наукового ступеня доктора філології – ординарний професор Київського університету. Але 1854 повернувся до Харкова, працював 4 роки в університеті. Саме тут під впливом молодих письменників, які сповідували ідеї українофільства, він захопився збиранням українського фольклору.

1839-го року під псевдонімом Амвросій Могила вийшла збірка віршів та перекладів «Думки, пісні та ще дещо», 1848 – альманах «Южный русский сборник», 1854 – фольклорне зібрання «Народные южнорусские песни», куди увійшли більше 400 накопичених ним українських народних пісень.

Метлинський – переконаний український патріот та монархіст, але на його очах руйнувалася звична система, що не могло не відобразитися в баладах та елегіях – найулюбленіших жанрах поета. Всі твори просякнуті романтичним ідеалізмом й меланхолією: жебраки та сироти, пожежа після веселощів, кладовище, степ з поодинокими могилами, чорна ніч, гроза і блискавки, жахлива буря на Дніпрі, або національно-романтична бутафорія: гетьмани, бунчуки, бандури тощо.

Після 1858 поет мешкав у Женеві, потім переїхав до Сімферополя. Останні роки прожив у Ялті, тяжко хворів, був у глибокій депресії, а 17 липня 1870 скоїв самогубство (застрелився).

Твори

  • Поезія

    збірка, поезія

Коментарі

Коментарі відсутні...

Залишити коментар