5 листопада 1824 року в Охтирці Харківської губернії народився майбутній поет-романтик Яків Іванович Щоголів. Після закінчення повітової школи вступив до Харківського університету, який закінчив у 1848р. Треба зазначити, що хист до віршування з’явився в нього ще за років навчання, але вірші були піддані критиці з боку відомого критика Бєлінського, після чого він довго не писав.

Після навчання працював у різних канцеляріях Харкова. Перші публікації з’явилися 1840-го року. У своїх творіннях Щоголів оспівував часи й побут давнини, недоторкану красу рідної природи.

У 1871р. поет звільнився з роботи в канцелярії та подальше своє життя присвятив вихованню власних дітей у далекому мальовничому селі. Діти виявилися тонкими ценителями поезії, надихали батька на творчість. 1883-го року Яків Щоголів видав поетичну збірку «Ворскла», а 1898-го – саме у день поховання поета, побачила світ збірка «Слобожанщина».

Багато його поезій присвячено історичному минулому України, Запорізької Січі, запорожців. Але велика любов до козаччини та романтика козацької волі перетинаються з песимістичними думками, тугою за минулим. Пейзажна лірика сповнена глибоких почуттів до рідного краю, природи, рідної пісні й мови.

Життя Якова Івановича було далеко не безхмарним, що не могло не відобразитися на його творчості. Він зазнав багато лиха: поховав двох дітей, останні роки свого життя багато хворів. Тому наприкінці життя переїхав до Харкова, де й помер 08.06.1898р.

Твори

  • Поезії

    вірші, збірка

Коментарі

Коментарі відсутні...

Залишити коментар