Уродженець Харківщини Сомов Орест Михайлович (21.12.1793-08.06.1833) під псевдонімом Порфирій Байський писав романтичні повісті й оповідання за мотивами українських народних казок і переказів. Автор героїко-патріотичних віршів. Відомий також як літературний критик і журналіст. Існує думка, що твори Порфирія Байського мали величезний вплив на творчість Миколи Гоголя.

1818-го переїхав до Петербурга. Зблизився з Рилеєвим. Після повстання декабристів був арештований, але скоро звільнений, оскільки слідством доведена його непричетність до таємних товариств.

Фундаментальна праця Сомова «Про романтичну поезію» зіграла значну роль у становленні напрямку романтизму з орієнтацією на національну самобутність та народність, що сам успішно використовував у своїх творах. Писав російською мовою.

Особливе місце в його прозі відводиться оповіданням про подорожі 1819-1820рр за кордон. В них історія людини пов’язана із загальним рухом історії, що проводить через бурі й випробування як окрему особистість, так і цілі народи.

Орест Сомов не дожив до свого 40-річчя півроку. Пішов з життя дуже зарано, багато чого не встиг: не об’єднав свої повісті в окремі збірки, не завершив роман «Гайдамак»… Не встиг розкрити усі свої літературні можливості. Та незважаючи на це, він залишив помітний слід у формуванні національної естетичної думки. Свідченням цього є хоча б такий факт: 2016-го року низку оповідань письменника опубліковано в перекладі на англійську мову.

Твори

  • Были и небылицы

    збірка, казка, легенда, оповідання, повість, російською мовою

Коментарі

Коментарі відсутні...

Залишити коментар