Стус Василь Семенович (6 січня 1938 р. – 4 вересня 1985 р.)– український письменник доби «шістдесятників», правозахисник, знавець літератури.

Стус В. родом із с. Рахнівка, що розташоване на Вінниччині. Майже відразу після його народження, батьки у пошуках заробітку переїхали до промислового м. Сталіно (нині йменується Донецьк), де хлопець пішов до початкової школи. У 1955 р. юнак вступив до місцевого педагогічного інституту на історично-філософський факультет. Маючи диплом про отриманя вищої освіти, майбутній письменник декілька років вчителює у селі на Кіровоградщині. Після служби у армії викладає українську мову та літературу у середній школі м. Горлівки, працює літературним редактором газети «Социалистический Донбасс».

Стус завжди відстоював власну позицію в громадському житті, критикуючи та засуджуючи державну владу та правлячу партію. Через це був під постійним пильним наглядом органів КДБ, піддавався переслідуванням, а в 1972 р. був ув’язнений. Після обвинувачення в підтримці«антирадянської пропаганди», був висланий до табору в Магадан. Не витримавши відвертого глумління та жорстокого поводження адміністрації, серце літератора зупинилося на 48-му році життя.

На жаль, велика кількість творів була знищена ще під час арешту. Вірші, які вціліли, були об’єднані в такі збірки, як «Круговерть», «Веселий цвинтар», «Палімпсести».

Твори

  • Веселий цвинтар

    збірка, поезія, уривок
  • Зимові дерева

    збірка, поезія, уривок
  • Круговерть

    збірка, поезія, уривок
  • Палімпсести

    збірка, поезія, уривок

Коментарі

Кількість коментарів: 2
Олександр:
14.09.2016 20:30

Завдяки таким, як Василь Стус українська мова і література не зникне ні з паперу, ні з пам’яті людей усього світу ніколи

Гість:
07.05.2015 22:52

Обожаю его душевные стихи и его подвиг! Вечная слава тебе мой донецкий земляк! Слава Украине

Залишити коментар