Турянський Осип Васильович (більш відомий в літературних колах за псевдонімом Іван Думка) – вітчизняний поет, літературний критик.

Був народжений у с. Оглядів, що на Львівщині, 22 лютого 1880 року. Син тесляра, хлопець закінчив сільську школу, а пізніше – українську гімназію у м. Львів. Фахову освіту отримав у Віденському університеті, де захистив дисертацію та отримав звання доктора філософських наук. Повернувшись на Батьківщину, зробив значний внесок в освітянські процеси на рідних землях: тривалий час вчителював у середніх школах Галичини, а з 1910 – в Перемишлянській гімназії. На початку Першої Світової війни був мобілізований до австрійського війська. Під час воєнних дій на сербсько-австрійському фронті потрапив у полон. Опинившись знову в Австрії, О. Турянський працював викладачем правознавства в університеті, займався видавничою справою. Однак, підірване полоном здоров’я з кожним днем дедалі хиткішим: помер літератор у Львові 28 березня 1933 року.

На жаль, твори О. Турянського отримали належну оцінку лише майже через півстоліття. Справжнім шедевром і досі вважається його психологічна антивоєнна повість-поема «Поза межами болю», за мотивами якої в 1989 році було віднято художню стрічку.

Твори

  • Дума пралісу

    повість
  • Поза межами болю

    повість, поема
  • Син землі

    повість, роман

Коментарі

Коментарі відсутні...

Залишити коментар