
Український гуморист і сатирик Ковтун Іван Дмитрович, відомий широкому колові читачів як Юрій Вухналь, народився 5.10.1906р. на Харківщині в селі Чорнобаївка (Ізюмський повіт). Після закінчення Куп’янської гімназії навчався у Харкові спочатку на педагогічних курсах, потім – в інституті народної освіти.
Свої перші твори друкував під час навчання у газеті «Селянська правда». Невдовзі став одним із найпопулярніших сатириків України, його навіть порівнювали з Остапом Вишнею.
З-під пера Ю.Вухналя вийшло чимало гуморесок, фейлетонів, сатиричних нарисів. Яскраві кумедні герої письменника постають у різних життєвих ситуаціях, а про комсомольців-пристосованців навіть видано цілу сатиричну збірку. Для того часу це було мужнім вчинком, який не залишився без покарання.
2 листопада 1936р. після обшуку Ковтуна-Вухналя було заарештовано органами НКВС. Обвинувачення було страшним: «участь у терористичній націоналістичній організації, яка готувала теракти проти керівників ВКП(б) й уряду СРСР». Незважаючи на повне спростування обвинувачення як самим Ковтуном, так і його колегами й товаришами, сатирикові присудили вищу міру покарання, що й виконали 15.07.1937р.
При перегляді справи 1958-го року свідками з боку обвинуваченого виступили Максим Рильський та Микола Бажан. Вирок скасували, припинивши справу через відсутність складу злочину. Але життя письменникові ніхто не повернув… Як і ті двадцять шість років, протягом яких було заборонено навіть згадувати його ім’я… Як і велику частину його творінь, які були вилучені звідусіль та знищені.