Алчевська Христина Олексіївна 1882-1931.

Харківська письменниця, поетеса, драматург та педагог.

Молодша донька із шести дітей підприємця, громадського діяча Олексія Алчевського та активної організаторки народної освіти Христини Алчевської.

В родині дівчинці прищепили інтерес до народних звичаїв, обрядів, виховали літературний смак, любов та повагу до української мови.

Освіту здобувала у харківській дівочій гімназії, а згодом в університеті Сорбони. У шкільні роки, Христина разом з подругами, видавала саморобний журнал, в якому уміщувала і власні “проби пера”. Після повернення з Парижу, викладала французьку мову у гімназії. Водночас працювала у недільній школі, навчала селянських дітей українській мові та літературі.

У 1907 році вийшла друком перша збірка поезій «Туга за сонцем». У наступні роки виходять збірники творів: «Сонце з-за хмар» , «Пісня життя», «Моєму краю», «Пробудження».

Алчевська завжди мала свідому і активну громадянську позицію, була організатором гуртків з поширення і вивчення рідної мови, вважала українізацію молоді головною умовою визволення народу. Христина Олексіївна проводила не лише просвітницьку роботу, а й брала участь у революційній підпільній діяльності.

Важкими, повними гірких втрат були для Алчевської 20-ті роки ХХ століття. Померла її мати і брати. Письменниця декілька років перебувала у депресивному стані, але вже у 1926 році вона пише твір «Луїза Мішель», побудований на реальних подіях з історії Паризької Комуни. Загалом творча спадщина Христини Олексіївни нараховує близько 4-х тисяч рукописних творів.

Нажаль, не збулися творчі і життєві плани майстрині. Не доживши до 50 років, вона помирає. Поховано Христину Олексіївну у її рідному місті Харкові, а на надгробку викарбовано надпис: «Просвітителька народу».

Твори

 • Вишневий цвіт

  вірші, збірка, поезія
 • Пісня життя

  вірші, збірка, поезія
 • Поезія

  вірші, збірка, поезія
 • Сонце з-за хмар

  вірші, збірка, поезія

Коментарі

Коментарі відсутні...

Залишити коментар