Галан Ярослав Олександрович народився 27.07.1902р. у Польщі. Під час австро-угорської інтервенції родину звільнила російська армія. Згодом Галани оселилися в Ростові-на-Дону, де хлопець навчався у гімназії, тоді ж познайомився з працями Леніна та творчістю деяких російських письменників.

По закінченню війни повернувся на батьківщину, після закінчення 1923-го гімназії у Перемишлі, навчався в Італії, потім в університетах Відня, Кракова. В цей же час розпочав свою творчу діяльність. 1927-го закінчив свою першу п’єсу. Згодом були постанови, які закликали до класової боротьби, єдності дій та солідарності українських, польських та єврейських пролетаріїв. Викладацьку діяльність йому було заборонено. 1936 року був у числі організаторів Львівського Антифашистського конгресу діячів культури.

Під час Другої світової працював у прифронтових газетах, 1943-го видав збірку «Фронт в ефірі», жорстко критикував націоналістів. 1946-го був представником радянської преси на Нюрнберзькому процесі. За сатиричні памфлети на греко-католицьку церкву 1949-го був відлучений Римським папою Пієм.

Гостре перо Ярослава Галана не лишало поза увагою злочини проти людяності, які чинилися нацистами у концтаборах, свавілля в Західній Німеччині американських окупаційних військ, фальсифікації й злочини націоналістів.

1949-го він звернувся з листом до Агітпропу ЦК КП(б)У про викладання дисциплін у Львівському університеті російською мовою, що поступово витісняє українську. Ця, на перший погляд дрібниця, спричинила звільнення з газети. Його праці більше не публікували.

24.10.1949р. Галана жорстоко вбито у власному кабінеті членом ОУН Михайлом Стахуром, який після арешту в усьому зізнався.

Твори

  • Об этом нельзя забывать

    оповідання, памфлет, п’єса, російською мовою
  • Памфлеты

    історія, збірка, памфлет, проза, російською мовою
  • С крестом или с ножом

    гумор, проза, російською мовою

Коментарі

Коментарі відсутні...

Залишити коментар